Změnu klimatu už nelze tváří v tvář extrémnímu počasí popírat
Možná také s obavami pozorujete extrémní výkyvy počasí, které v posledních letech zavítaly i do Česka. Naše, obvykle klidná, střední Evropa se stále častěji zmítá v návalech veder, ale také silných bouřek a orkánů, které naši předci neznali. Co je na vině? Vědci mají jasno – je to globální oteplování, které nabírá na obrátkách a stále je v nedohlednu nějaké řešení. Přesto se najdou tací, kteří klimatickou změnu zarputile popírají.
Je globální oteplování reálné?
Máte také pochybnosti o tom, zda se Země skutečně otepluje vlivem člověka a jeho aktivit? Vědci a největší světoví odborníci v tom mají jasno. Shoda skutečně panuje napříč vědními odvětvími i různými názorovými skupinami. Je jasné, že pokud něco nepodnikneme, možná již na sklonku tohoto století bude Země neobyvatelná. A takové vyhlídky nejsou ani trochu přehnané. Potvrzují to různé vědecké studie, které naznačují, že klimatická změna je zcela reálná a už je v procesu. Bez razantní proměny našeho uvažování to ale jistě nepůjde.
Podívat se realitě do očí
Chcete zjistit, jak si skutečně jako lidstvo stojíme? Odpovědí vám může být esej Deep Adaptation – A Map for Navigating Climate Tragedy od anglického profesora Jema Bendella. Není to rozhodně pozitivní čtení. Bendell v podstatě tvrdí, že na nějakou změnu našeho chování je už stejně pozdě a spíše bychom se měli snažit připravit se na to, co přijde. Nemá ale smysl mazat si med kolem pusy a ujišťovat se, že to nějak zvládneme.
Začít od sebe
Klíčové především je, aby každý jednotlivec převzal odpovědnost za své jednání a uvědomil si, že i na něm záleží, jak se bude globální oteplování dále vyvíjet. Změna musí začít u každého z nás a možností je celá řada. Začít se dá třeba tím, že budete nasávat pravdivé a relevantní informace a nebudete živit zprávy, které situaci záměrně zlehčují.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay