Jak se na Velikonoce připravují lidé v Praze a středních Čechách?
Symbolem velikonočních svátků jsou dodnes jarní trhy. V 19.století na nich nesměly chybět trhovníci, kteří nabízeli čerstvě upraženou pučálku z pšenice. Ta se v postní době jedla opepřená a osolená, ovšem po Božím hodu oslazená.
Na 1.postní neděli – Černou neboli také Liščí, se pekly preclíky, které se pekly především dětem a zavěšovaly se na stromy, s tím, že jim je nadělila liška.
Na Velký pátek se místy podával k večeři fazolový salát, slanečci (herinci) a chléb.
Na mnoha staveních a dveřích se zavěšoval ozdobený vrkoč a na některých svátečních stolech se objevovala středověká jarní roláda s mátou.
Praha slaví Velikonoce
Velikonoční trhy v Praze jsou stále, jen se nabízí trochu jiné zboží. Kam se letos můžeme podívat?
– Václavské náměstí – 17.3. – 8.4. 2018
– Staroměstské náměstí – 17.3. – 8.4. 2018 – zde je každý den bohatý program
– Náměstí Republiky – 13.3. – 8.4. 2018
2 komentáře u „Velikonoce a střední Čechy“
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Já velikonoce moc neslavím, jasně nějaké mńamko určitě udělám, ale že bych pouštěla koledníky, to nevím, poslední dobou mi přijde, že ti klučinové chodí jen pro peníze, nějaká vajíčka, i když jsou domácí, je vůbec nezajímají. Určitě přijde vnouček a pro toho vždycky něco nachystám. Letos prý možná za Martinkou přijdou i spolužáci, tak Martinka nachystala dobrůtky do košíčku a já abych se někam schovala.
Pokud zdraví dovolí, podívám se na trhy tady u nás. Jinak mimo všech zvyklostí pečení a jídel, budeme mít i my na dveřích jarní věnec :-).