Jak se slavilo tenkrát v jižních Čechách.
Tradičním pokrmem byly vejce a výrobky z nich. Říkalo se jim také straky. Kynuté pečivo se dělalo převážně kulaté a muselo být i lesklé, to aby zářilo jako sluníčko na obloze.
Velikonoční jídlo se chystalo o Zeleném čtvrtku, kdy se pojídala kaše s medem. Tento zvyk se jinde nedržel, leda, že by děvče se vdalo jinam a tento zvyk vzalo s sebou. Na Velký pátek se chystala pořádná polévka a to buď zelná nebo chlebová a jako druhý chod pak byly vařené brambory s mlékem.
Bílá sobota byla už na vaření veselejší. Pekly se mazance a připravovala hlavička. Té se muselo péct skutečně hodně, však se pojídala celé svátky.
Nedělní oběd byl už bohatší na maso a tak se peklo a hodovalo. Kůzlátko – tomu se říkalo hábrle, jehněčí, kuřata s nádivkou, někde se dělala holoubata nebo křepelky. Nechyběly různé speciality z uzeného masa. Přílohou byl špenát z kopřiv, čerstvý listový salát a samozřejmě bylinky, které se přidávaly snad ke každému jídlu.
Podle regionů se dělalo sladké i slané pokušení.
Doudlebsko – specialita římovských hadů z perníkového těsta, plné oříšků a mandlí. Nebo dělali podkovy, na kterých byla okénka a ty se postupně odlamovala.
České Budějovice – tady se peklo pečivo do tvaru raka nebo husy. Nebo různé pečivo, které mělo jakoby žebříček – to se většinou nosilo do osetého pole jako ochrana proti škůdcům.
Třeboň – co byste čekali od rybníkářského kraje. Tady se stoly prolamovaly pod rybou v rozmanitých podobách. Nejčastější byl samozřejmě kapr, ale taková štika s křenem nadívaná, panečku, to byla pochoutka. Častokrát se objevily ryby lehce prouzené. Ale čemu byste nevěřili, hospodyňky si poradily a připravovaly z ryb huspeninu a vařily rybí jaternice, kterým se říkalo cynádr.
A tak se vařilo a slavilo. Nejčastěji jste se setkali s hlavičkou, kuřecími závitky s kopřivovou nádivkou, jehněčí se peklo na pivu, ryby na mnohý způsob dělali. Ze sladkých moučníků nesměly chybět mazance a beránci.
Specialitou v tomto kraji byla jihočeská špenátová roláda, která se zdobila máslovou pěnou nebo šlehačkou.
Jeden komentář u “Velikonoce a jižní Čechy”
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
U nás se peče hlavně beránek, mazanec, jidáše, nechybí ani maso, i sekaná s vejci, nesmí chybět nádivka, malování vajec….dřív se velikonočním jídlům připisoval velký význam a lidé je nosili i do kostela k posvěcení. Na venkově v některých krajích je to tradice i dnes.