Svařovací metody se stále vyvíjejí. Znáte svařování plazmou a CO2?
Potřebujete při práci nebo v rámci vašeho kutění svařovat? Pak se možná hodí znát některé metody, které jsou velmi efektivní a populární. Znáte třeba plazmové svařování nebo svařování pomocí CO2? Jaké jsou jejich výhody a kdy se hodí je použít?
Svařování pomocí plazmy
Tento způsob je pyšní vysokou kvalitou řezu, rychlostí řezání, ale také poměrně nízkými náklady na technické vybavení. Tímto způsobem se dá zpracovávat široká škála materiálů, problém nepředstavují ani lakované povrchy nebo ty, které jsou nějak ušpiněny nebo poškozeny korozí. Plazma je přehřátý ionizovaný plyn. Svařování plazmou funguje na jednoduchém principu. Plazma má velmi vysokou teplotu, která může dosahovat klidně až 30 000 °C. Je možné ji vytvořit hned z několika plynů (typicky argon, dusík, vodík, kyslík a jejich směsi). Pokud je ale nemáte k dispozici, lze využít třeba i stlačený vzduch pomocí kompresoru.
Svařování CO2
Jde vlastně o svařování v ochranné atmosféře, které společně zahrnuje více variant svařování v plynovém vakuu. Primárně se užívá pro hliník a hořčík, ale modernější metody umožňují jeho použití i pro některé druhy oceli. Velkou výhodou jsou zejména menší nároky na zručnost svářeče. Svařování pomocí této metody jde poměrně snadno a poradí si s ním i méně zkušený svářeč. Oblíbené je i proto, že jde o poměrně rychlou a efektivní práci a nehrozí tolik deformací při práci.
Má však i své nevýhody. Pro svařování CO2 je nezbytné mít přístup k ochrannému plynu. Musíte tedy mít tlakovou lahev s CO2 a také příslušné nástroje, které zrovna nepatří k těm, co se nejlépe udržují. Najdou však uplatnění klidně i v menších domácích dílnách. Oxid uhličitý je totiž pro běžného uživatele přeci jen dostupnější než jiné plyny.
Obojí má tedy své výhody a nevýhody, ale vždy je třeba zdůraznit opatrnost při práci, jelikož případná zranění mohou být skutečně velmi vážná a ošklivá.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay