Konzumujte potraviny, které posílí váš imunitní systém a v zimě zahřejí.
V zimních měsících musí naše tělo vynaložit více energie na zahřátí. Pokud spíš konzumujeme potraviny, které náš organismus ochlazují, tak nejen oslabujeme imunitu, ale zároveň máme neustálý pocit chladu.
Stejně tak jako měníme v každém ročním období naše oblečení, tak musíme změnit i jídelníček. A jídlo má velký vliv nejen na naše zdraví, ale i vitalitu.
Pojďme si některé z potravin připomenout a možná i začlenit do našich kuchyní.
- Čaj – jestli si myslíte, že každý čaj je ten pravý pro zahřátí, tak vás musím zklamat. Rozhodně není v zimním období vhodný zelený čaj. Sice umí zahřát, ale jen na chvíli. Umí totiž dokonale stahovat horkost, pak tělo ochladí. To zrovna v zimě moc nepotřebujeme. Nejvhodnější je černý nebo ovocný čaj.
- Med – jedno z nejlepších přírodních sladidel. Nejkvalitnější je med přímo od včelařů, protože obsahuje i spoustu antioxidantů. Med pak pomáhá nejen proti nachlazení, chřipce, únavě a vyčerpanosti, ale dokáže také zahřát.
- Chilli papričky – kajenský pepř. Přidáním jen trochu této papričky do jídla, dokáže pěkně zatopit. Krev se nám pěkně rozproudí a prokrví i naši pokožku.
- Křen – ochrání nás nejen před nachlazením, ale také i před chřipkou. Podpoří krevní oběh, činnost jater, snižuje krevní oběh. Samozřejmě některým jídlům dodá svoji pikantnost a pořádně zahřeje.
- Polévky – zaručený recept na zahřátí. Pořádně teplá a ještě s troškou pepře, ta dokáže divy. Nejvhodnější jsou zeleninové vývary, ale i takové, co jsou hutné a pěkně zasytí.
- Skořice – blíží se období Vánoc a vůně skořice bude společně s vanilkou vonět z našich domovů. Přidává se do závinů, svařeného vína, punčů, čajů i kávy. Hodně ji najdeme v kombinaci jablíčka a pomeranče. Dokáže nejen pěkně rozproudit krev, ale i zahřát. Možná vás překvapí, že pozitivně ovlivní i mysl. S medem vás pěkně rozpálí.
- Zázvor – osvědčený lék proti nachlazení a kašli. V zimě je výborný zázvorový čaj nebo i samotný kořen. Jeho štiplavá ostrá chuť nemusí být pro každého příjemná. Ovšem to způsobuje gingerol, ale také právě on má ten skvělý prohřávací účinek.
- Luštěniny – jsou výborné k zimní konzumaci, dodávají tělu složité sacharidy, bílkoviny rostlinného původu, vitamíny, zejména provitamín A, vitamín E, nějaké skupiny B a hojné množství vlákniny. Právě ona má za následek, že luštěniny nejen zasytí, ale také pročistí střeva.
- Obilninové kaše – patří sem kaše z jáhel, ovesných vloček, pohanky, rýže nebo špaldy. Kaše po ránu nás může pěkně nastartovat a když přidáme skořici, med, oříšky, mák apod. budeme zahřátí až dost. A jako bonus získáme dostatek vitamínů a minerálů.
- Tepelně upravená zelenina – tak tu naše tělo vysloveně v zimě vyžaduje, asi tak stejně jako v létě syrové saláty. Takže v zimě dušená, vařená zelenina je to nejlepší na zahřátí. A pokud se ptáte jaký druh, tak veškerá kořenová zelenina, hlávkové zelí, kapusta, růžičková kapusta, dýně, cibule, česnek.
2 komentáře u „Potraviny, které vás spolehlivě zahřejí“
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Moje maminka vždycky říkávala “Polévka je grunt, kdo jí nejí ten je špunt.” A tak já polévky vařím, ne denně, ale dost často. Manžel má rád vývary a já zase zahuštěné, tak to střídám, Mě nejvíce zahřeje horké kakao, a čaj se skořicí. Upíjím pomalými doušky a vnímám, jak se mi organismus pomalu zahřívá.
Jak polévky moc nejíme, je fakt, že od podzimu do jara je dělám hlavně na zahřátí na odpoledne. Hlavně bramboračku nebo gulášovku. Jinak skořici si dávám s medem, do čaje i do kafe každý den. Taky mám ráda zázvor do čaje. Jen nemusím moc křen, i když ho taky občas sním, většinou s párkem :-).