Kopřivka patří mezi další velmi známé onemocnění kůže.
Samozřejmě má i mnoho příčin. Nejrizikovější skupinou jsou děti a lidé s oslabenou imunitou, dále alergici a lidé vystavující se dlouhodobému stresu. Může za tím být skryta i chemická látka. Ovšem stranou nezůstávají ani lidé, kteří jsou nemocní se štítnou žlázou nebo s poruchou jiných žláz s vnitřní sekrecí.
Projevuje je drobnou vyrážkou na pokožce, zarudnutím a svěděním. To rozhodně je dost nepříjemné a vede k intenzivnímu škrábání. Tím si ale nikdo nepomůže, spíš naopak. Stav se může zhoršovat tím, že budou vznikat hnisavá ložiska.
Příčiny kopřivky
- alergie – to je snad nejčastější typ u dětí, nic méně se nevyhýbá ani dospělým. Těžko říci, co se tím schovává. Mohou to způsobovat potraviny (ořechy, citrusy, jahody, ryby, mořské plody….., ale i nějaké přísady v potravinách), antioxidační látky nebo barviva, léky nebo i bodnutí hmyzem
- fyzikální – zde se jedná o faktory, kterými jsou tlak, tření, chlad, teplo, UV záření nebo kontakt s nevhodnou látkou. V tomto případě se zde budou spíše vyskytovat dospělí jedinci a hodně to též bude ovlivňovat psychika člověka.
- autoimunitní – to už se spíš jedná o chronickou kopřivku a nalezneme zde skupinu lidí s poruchou štítné žlázy, a nebo s poruchou funkce žláz s vnitřní sekrecí.
- infekční – za tím hledejme viry (běžné virózy), bakterie (různé záněty, například mandlí, nosních dutin…), kvasinky (kvasinkové infekce) a parazity (roupy, škrkavky).
Průběh kopřivky
- akutní – trvá několik hodin až dní, mohou se objevit i nějaké menší otoky hrtanu, nevolnost, únava, zvýšená teplota. Hlavním důvodem bývá infekce nebo nějaká alergická reakce na potraviny nebo léky.
- chronický – přerušovaný – tady se kopřivka objeví, trvá a zase mizí v průběhu 6 ti týdnů. Příčinou je alergie na jídlo, léky nebo alergeny obsažené ve vzduchu.
- chronický – pokud trvá kopřivka déle, než 6 týdnů. Není sice tak moc výrazná jako u akutního průběhu, ale zase o to víc svědí. Nebývá ani alergického původu a bohužel se možná ani v 50% nezjistí proč se objevuje.
Prevence a léčba kopřivky
- pokud zjistíte po jaké potravině se vám vyrážky objeví, tak jí vyřaďte z jídelníčku
- je lépe používat hygienické prostředky spíš pro kojence nebo alergiky, minimalizujte používání kosmetických přípravků
- prádlo je třeba důkladně vymáchat a raději nepoužívat aviváž, možná jen určenou pro miminka apod.
- vyhnout se velkým teplotním změnám
- pokud vám problémy způsobuje sluníčko, tak minimalizujte pobyt na něm nebo používejte krémy s vysokým ochranným faktorem
- určitě navštivte lékaře, pomůže stanovit nejen diagnózu, ale i naordinovat vhodnou léčbu
Bylinky také pomáhají
heřmánkový čaj organismus pročistí
heřmánkový obklad, který přiložíte na postižená místa rozhodně zklidní
heřmánková koupel je uklidňující
heřmánkový olej promastí suchá místa
měsíčkový obklad uleví od svědění a zmírní zánět, má totiž protizánětlivé účinky
Aloe vera
gel z aloe je velký bojovník proti svědění a zánětům, zároveň má chladící účinek
Máta peprná
mátový olej ochlazuje pokožku, čistí ji a zmírňuje svědění
Levandule
levandulový olej je dokonalý poklad, podporuje totiž růst kožních buněk, zklidňuje postiženou pokožku vyrážkou, spálenou sluncem nebo i po bodnutí hmyzem.
Kopřiva
1 vrchovatá lžička kopřivy
200 ml vroucí vody
kopřivu přelijeme vodou, scedíme a pijeme 3 šálky denně
Slez
2 hrsti slezu
5 l vody
slez namočíme přes noc do vody, pak scedíme a ohřejeme, tímto odvarem omýváme několikrát denně postižená místa
2 komentáře u „Nemoci kůže – kopřivka“
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Já jako malá holka jsem mívala kopřivku vždycky po jahodách postupem času se to upravilo. Ale že je kopřivka hodně nepříjemná můžu potvrdit. Teď se mi objeví občas, když jsem dlouho na sluníčku. Naštěstí rychle zmizí a já si dávám pozor, abych se moc neslunila.
Nepamatuji se, že by někdo z rodiny měl někdy kopřivku. Je to nepříjemné onemocnění a nikomu to nepřeji.