Koupit, nebo jít do nájmu? Obojí má svá pro a proti. Znáte je?
Výběr toho pravého domova není radno podceňovat. Někdo sní o domku se zahradou a dvěma psy, jiní se nechtějí vázat na jedno místo. Pro ty, kteří se chtějí usadit, je vhodnější koupě nemovitosti, podnájem zase vyhovuje mladým lidem, kteří ještě neví, kde zapustí kořeny. Víte, která možnost je vhodná právě pro vás?
Než se začnete porozhlížet po nabídkách, ujasněte si, co od nemovitosti očekáváte. Zamyslete se nad velikostí, počtem místností i nejvhodnější lokalitou. V neposlední řadě si stanovte finanční rozpětí, ve kterém by se měla pohybovat cena nemovitosti. Čím konkrétnější představu budete mít, tím lépe pro vás. Vyhnete se tak případným budoucím kompromisům a možnému rozčarování, že jste skončili v bytě či domě, který se vám vlastně nelíbí.
Město vs. venkov
Ve větších městech, jako je Praha či Brno, ceny za byty, pozemky i rodinné domy neustále rostou. Nejen pro mladé rodiny je tak téměř nemožné sehnat odpovídající bydlení za přijatelnou cenu. Pokud tedy toužíte například po domečku se zahradou, vybírejte lokalitu v dojezdové vzdálenosti od města nebo přímo na vesnici. Kromě přívětivějších cen na vás čeká i hodně zeleně v blízkosti bydliště, kterou v takové míře ve městě nenajdete.
Věděli jste, že… vlastnit nemovitost znamená mít určitou jistotu i v nejistých dobách? Nemovitost můžete kdykoliv pronajmout nebo prodat.
Udělejte si finanční rozvahu
Počítejte s tím, že o rodinný dům je třeba pečovat. Do výsledné ceny nezapomeňte kromě samotné stavby započítat i cenu pozemku a poplatky za služby jako například za vodu a elektřinu. Ani byt se však neobejde bez údržby. Půjdete-li do nájmu, rozbitou toaletu či nefunkční digestoř většinou řeší majitel nemovitosti, nikoliv vy. Jestliže se často stěhujete nebo doma trávíte minimum času, koupi nemovitosti zvažte. Nájem je vhodnější také pro ty, kteří nemají našetřeno nebo nechtějí tolik utratit za vlastní bydlení. Pomoc s financováním vám může hypotéka. Spočítejte si online, na kolik by vás měsíčně vyšly splátky.
Věděli jste, že… k získání hypotéky je třeba mít našetřeno minimálně 10 % z celkové ceny nemovitosti? Banky se však snaží vycházet zákazníkům vstříc. Pokud vám chybí finance, domluvte si schůzku na pobočce a projednejte další postup.
Nezapomeňte na fakta
Ať už se jedná o koupi, či pronájem nemovitosti, do hry vstupují i emoce. Někde se vám může líbit více třeba proto, že vám místo připomíná starý byt, ve kterém jste bydleli. Dát průchod pocitům je důležité, nezapomínejte přitom na fakta. Vyvarujte se impulzivní či unáhlené koupě a před podpisem smlouvy si stěhování pořádně promyslete.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay