U novorozenců a kojenců je to jasné, přírodní strava vyhrává
Samozřejmě že mateřské mléko, to je to nejlepší pro své dítě. Nejen že v něm má vše co potřebuje, živiny, vitaminy a obranné látky, ale důležité je taky že při kojení upevňujete pouto matky a dítěte.
Já kojení milovala je to jediná věc, kterou svému dítěti můžete dát jenom vy. Přebalit, převléct atd.
Uvařit umí každý, ale nakojit může jen matka
Bohužel když kojení není možné v dnešní době je velká škála náhrady mateřského mléka. Určitě tato situace není matce vždy příjemná ale velice běžná. Nikdy si nedávejte za vinu, že nemůžete kojit, vaše pocity se přenášejí i na vaše dítě. Proto buďte v klidu. Dnešní náhražky mateřského mléka jsou kvalitní a je jich opravdu spoustu druhů. Určitě si vyberete to nejlepší, které bude vyhovovat vašemu děťátku.
Je zajímavé, jak plyne čas tak se i mění názory vědců a lékařů na jídlo u těch nejmenších. Dceru jsem kojila, pouze kojila do ukončení 6 měsíce. Celou dobu krásně přibírala na váze a mlíčko ji stačilo. Proto jsem s příkrmy začala až začátkem 7 měsíce na doporučení mého pediatra.
Zatím co u syna. Jsem už začala 5 měsícem. Rozdíl je pouze 3 roky. Když jsem se lékařky ptala jak to že dceru jsem začala přikrmovat až v 7 měsících a syna už tak brzo. Je to opět podle nového výzkumu.
Protože syn byl v tomhle období často nemocný, začala jsem sama zjišťovat, kdy je nejlepší začít s příkrmy.
Našla jsem v jedné knížce jak poznat u dítěte že je připraveno na příkrm
- dítě vás neustále pozoruje při jídle, zajímá ho, co to právě vy jíte
- hodně slintá
- snaží se kousat i na prázdno ale bohužel i u kojení „au“
- vice, intenzivněji okusuje hračky
Co se ale za tu dobu nezměnilo je že se má začínat se zeleninou ve formě obědu
Moje maminka mi dala jednu radu, kterou praktikuji u obou dětí a je to paráda. Už u prvního jídla jsem NEMIXOVALA. Dítě je tedy zvykla kousat jídlo už od začátku. Samozřejmě že jsem nedala kolečko mrkve a starej se. Ale zeleninu jsem pouze pořádně rozmačkala.
Co můžu taky doporučit je, ať svým dětem vaříte samy příkrmy. Já si pořídila parní hrnec, ve kterém je jídlo zdravější, vaření je vněm pohodlné a rychlé. Veškeré suroviny a to i maso, těstoviny, ryži vložím do hrnce a zapnu. Hrnec mě po uvaření upozorní já vše rozmačkám, pro lepší chuť přidám pár lžic mateřského mléka. A hurá na to.
Do domácích příkrmů se má přidat pár kapek kvalitního oleje nebo právě mateřské mléko. Dítě dostava už klasické jídlo, ve kterém je něco co moc dobře zná a více mu to chutná.
A je to opravdu tak uvařila jsem jeden oběd na dva dny, kdy jsem první den přidala mlíčko a druhy den ne. S mlíčkem snědl vše a chutnalo mu. Bez mlíčka už nesnědl všechno a šlo vidět, že mu to tak nejde.
Následně přidávám večeři ve formě kaše
Nezačínejte s ovocem. Ovoce je sladké dítěti chutná víc pak se hůře naučí jist zeleninu.
Při začátcích mějte trpělivost, pro dítě je to něco nového a u některých dětí trvá mnohem déle, než přijdou jídlu na chuť. Obzvlášť u holčiček. Kluci jsou vděčnější jedlíci =) Eva.