Hynek Řihák se dlouhodobě zabývá hospodářskými a sociálními dějinami 19. století, komunismu a nacionálního socialismu. V současné době vydal e-knihu dokumentující fakta z období socialistické éry našeho národa pod názvem Bylo za komunistů lépe?
Co ho k sepsání knihy vedlo i jaký má názor na aktuální politickou situaci jsme se autora zeptali v krátkém rozhovoru.
Proč jste se rozhodl napsat tuto knihu?
Ekonomie po první světové válce přišla s teorií o nemožnosti ekonomické kalkulace za socialismu, která má vést k nedostatkům a jiným poruchám v zásobování. Zajímalo mě, zda k nedostatkům jiným poruchám docházelo i u nás v Československu.
Už při prvním listování knihy a odkazů na zdroje, je znát, že jste knize věnoval hodně času. Jak dlouho vznikala?
Kniha samotná vznikala několik měsíců, ale její obsah je jen výběr z mnohem větší práce. Ta trvala asi dva roky, ale pro běžného čtenáře by byla příliš rozsáhlá.
A bylo dříve vejce nebo slepice – tedy Váš zájem o historii komunismu, ze kterého vznikla kniha, nebo nápad na knihu, který vzbudil zájem o historii?
Nejprve byla ekonomie, pak historie a nakonec kniha. Původně jsem nepočítal s tím, že by z toho mohlo vzniknout něco většího. Významně tomu napomohly stenoprotokoly z jednání České národní rady a Slovenské národní rady, kde o hospodářských problémech tehdejší doby mluví sami komunisté (poslanci, ministři a odborníci).
Komu byste knihu doporučil, aby si jí přečetl?
Je určena především běžnému čtenáři, který si občas rád přečte i něco z historie. Určitě je určena i těm, kteří pochybují o tom, že komunismus byl zlatým obdobím našich dějin.
Jaké máte vzpomínky na dobu komunismu vy osobně?
Chodil jsem tehdy pravidelně nakupovat, takže si pamatuji, že u nás na sídlišti často nebylo třeba obyčejné plnotučné mléko (v pytlíku s fialovým potiskem), člověk musel často stát frontu i na pouhý košík, aby se vůbec dostal do obchodu, a některé prodavačky byly opravdu nepříjemné. Jídlo ze školní jídelny děti někdy hromadně vracely. A samozřejmě si dobře pamatuji zchátralé fasády v centru Brna.
Zajímáte se i o další historické etapy naší země potažmo světa?
Ano, o 19. století a 1. polovinu 20. století. Napsal jsem knihy Ne až tak divoký “divoký” kapitalismus a Svět brněnských svépomocných a charitativních spolků divokého kapitalismu.
Jaký je váš názor na aktuální politickou situaci, kdy prezident navštívil sjezd komunistické strany a je reálná šance, že strana bude i ve vládě?
Paradoxně to může komunistickou stranu zničit. Vládní odpovědnost a vláda s velkopodnikatelem může vést k její diskreditaci v očích jejich voličů. Uvidíme.
Komunistické ideály, zdá se, ovšem hned tak nezmizí.
Jaké máte plány do budoucna?
V současnosti pracuji na textu, který se týká socialistické stránky Hitlerova režimu.
Jeden komentář u “Hynek Řihák: Za komunistů nebylo lépe”
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Za komunistů nebylo určitě všechno v pořádku. Lidé si hlavně pamatují, že nebyly banány, stála se fronta na maso, nemohlo se cestovat tak, jak kdo chtěl. Ale každý měl práci jistou, bydlení celkem levné, recept za korunu, žádní bezdomovci…..no, u nás “červené” plnotučné mléko bylo vždycky, a “pacholíky” vozili jen v úterý a ve čtvrtek.