Na Pálavě jsou tři hlavní cíle, které bychom neměli minout
Mikulov, Lednicko-valtický areál a samozřejmě Pálava. Nemluvě o krásné panenské přírodě, která je protkaná různými vinicemi. Však odsud pochází vskutku velmi chutné víno. Nachází se zde snad většina oblíbených odrůd, takže si skutečně vybere každý, kdo je milovníkem tohoto pokladu.
Město Mikulov je považováno za neoficiální centrum vína celé jižní Moravy
Pokud by někoho zajímala historie výroby, tak rozhodně musí zavítat na místní barokní zámek, kde je možnost si prohlédnout expozici a dozvědět se něco z historie. Navíc jsou zde pyšní na největší sud v Evropě. Vejde se do něho přes 1 000 hl vína. Mikulov je známý také díky Pálavskému vinobraní. Dětem začíná škola a milovníci vína se těší z ochutnávky skvělých vín.
Když se přesuneme na Pálavu, tak ji mnozí budou spojovat s vínem stejného názvu. Ovšem málokdo ví, že odrůdy vína Pálava a Aurelius byly vyšlechtěny v nedaleké obci Perná. Zde a i v dalších obcích lze navštívit vinaře přímo u nich ve sklípcích. Jedním z nich je i známé rodinné vinařství Vican. Tak trochu nám to napovídá, že majitelem není nikdo jiný, než Tomáš Vican, mimo jiné producent seriálů a filmů z vinařského prostředí. Nejznámější jsou Bobule, Bajkeři a samozřejmě nesmíme zapomenout na Vinaře.
Tato filmová díla se stala samotnou inspirací Karlu Rodenovi. Vzhledem k tomu, že mezi majitelem rodinného vinařství Vican a Rodenem je dlouhodobý přátelský vztah, tak vznikla i vzájemná spolupráce.
Zrodila se unikátní edice vína
Herec, jenž se podílel na sestavě speciální edice vína Karel Roden, sám nemá svoji oblíbenou odrůdu, ale upřednostňuje pouze kvalitní a speciální vína, která mohou něco nabídnout.
Každé víno má svoji specifickou chuť, a tak společně s kamarádem sestavili chuťově rozdílná vína. Každá taková láhev, kterou si někdo zakoupí nebo rovnou celý karton, nese nejen poselství lahodného moku, ale také vzkaz: „Méně spěchu, více chuti.“
Jedině pak se dá vychutnat tajemná chuť zralého nápoje.
Ochutnat můžeme suchý minerální Ryzlink vlašský 2017, suché barikové Rulandské šedé 2016, polosuchý Tramín červený 2017 s čajovou kořenitostí a samozřejmě bez polosladké Pálavy 2017 se to neobejde.
Rodinné vinařství Vican má na prodej další skvosty
V nabídce rodinného vinařství se nachází další speciální vína, která se řadí mezi skvosty sladkých vín. Ryzlink vlašský 2017 je chuťově podobný Tokajským vínům. Velmi kvalitně zpracované víno, s tóny medu a rozinek, má krásnou zlatavou barvu. Ovšem speciálně uleželé likérové víno Kienberg Pineaux nemá konkurenci a rozhodně stojí za ochutnání. Kdo má rád bublinky, tak by rozhodně neměl váhat nad Ryzlinkem vlašským 2016. Lipové květy doplněné medovými tóny vykouzlí doslova lahodnou chuť tohoto sektu.
Nabídka vín je široká, každý nalezne svoji chuť, barvu i odrůdu
Vinařství Vican nabízí ve svém eshopu několik odrůd, které dělí na další kategorie – suchá, polosuchá, polosladká a sladká bílá vína. Jsou určena pro rychlejší spotřebu, ale dají se vybrat i pro delší archivaci. Mezi nejprodávanější patří Ryzlink vlašský 2017 a Muškát moravský 2017.
Červená vína mají oproti bílým vínům vyšší obsah třísloviny a resveratrolu.
Také se vyznačují spíše lehčím ovocným charakterem, ale nicméně nechybí v nabídce s kořenitým, čokoládovým nebo kouřovým nádechem.
Jedničku v prodeji získal Camembert Sauvignon 2016 a ihned za ním je Frankovka 2017 pozdní sběr.
Obě vína jsou zástupci suchého provedení.
Pokud někdo upřednostní sladké červené, rozhodně chybu neudělá s již zmíněným Kienberg Pineaux.
Kdo by se rozhodl navštívit osobně rodinné vinařství Vican, tak například z Mikulova pojede směrem na Valtice, Lednice, Bulhary a již ho jen kousek bude dělit od Farmy Pálava.
A kdo ví, třeba se tu zrovna setká i s Karlem Rodenem.