Co dělat, když vás bolí zub?

Bolest zubu je velmi nepříjemná, alespoň jednou za život už se s ní setkal každý. Může mít mnoho podob, od té mírné, až po ostrou a pulzující, stejně tak může mít celou řadu příčin. Proč nás zuby bolí a jak postupovat, aby nebolely?

S bolestí zubů se setkáváme od malička

Miminka mnohdy nespí a jsou podrážděná, protože se jim prořezávají zoubky, mléčné zuby postupně vypadají a nahradí je stálý chrup. I to může provázet bolest, k životu to ale tak nějak patří. Na rozdíl od bolesti, ke které dojde v důsledku zubního kazu a dalších problémů v ústní dutině. Co k bolesti zubů nejčastěji vede?

  • Zubní kaz, který vznikne v okamžiku, kdy bakterie na povrchu zubu poškodí zubní sklovinu.
  • Pulpitida, lidově řečeno zánět zubu, když se infekce dostane hluboko dovnitř zubu.
  • Ustupující dásně, při kterých dojde k odhalení kořenů zubů citlivých na teplé i studené podněty.
  • Mechanické poškození zubu, jako je prasklý nebo zlomený zub.
  • Zubní absces kolem zubu nebo v něm.

Jak si od bolesti ulevit?

Tím prvním, co nás při bolesti zubu napadne, je studený obklad na tvář a lék na bolest z lékárny. Obojí je správně a měli bychom to udělat hned, jakmile nás zub začne bolet. Následuje cesta k lékaři. Nebo by alespoň měla. Problém je, že se k němu v dnešní době většinou nedostaneme obratem, proto se vyplatí znát i další tipy, jak bolest zmírnit, než nás ošetří zubní lékař. Už naše babičky používaly:

  • Hřebíček jako přírodní antiseptikum, které ulevuje od bolesti zubů. Stačí ho rozkousnout poblíž bolavého zubu, nebo na něj aplikovat hřebíčkový olej.
  • Česnek, který je známým přírodním antibakteriálním prostředkem v boji s mnoha infekcemi. Když vás bolí zub, rozdrťte jeden stroužek a aplikujte ho na bolavý zub.
  • Výplach solným roztokem, který mírní zánět a čistí ústa od bakterií. Připravíte si ho raz dva, stačí nechat rozpustit lžičku soli ve sklenici horké vody a ústa vyplachovat, nebo roztok kloktat.
  • Když vás zub bolí v noci, můžete si také hlavu podložit polštářem, abyste snížili tlak v oblasti zubu.

Víte, že i v tomto případě platí, že nejlepším lékem je prevence? Alespoň 2x denně si čistěte zuby, používejte i zubní nit nebo mezizubní kartáček. Pravidelně choďte na preventivní prohlídky k zubaři, dopřejte si i dentální hygienu.

Zdroj foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Nové články