Chcete prodat byt v Brně? Průměrných 95 tisíc Kč/m2 vypadá lákavě, ale co když ceny ještě stoupnou?
Je pro prodej bytu v Brně příhodná doba? Nebo se vyplatí počkat, zda ceny v příštím roce ještě porostou? A co když dojde k jejich propadu? Vlastníte v největším moravském městě byt, který byste nejraději zpeněžili a kladete si podobné otázky? Pak jste tu správně. Následující řádky vám možná nenabídnou jednoznačné odpovědi. Ty nejpodstatnější informace, na základě kterých se budete moci rozhodnout, se však bezpochyby dozvíte. Faktem je, že trh s rezidenčními nemovitostmi zažívá výjimečné časy. Bytů, domů i rekreačních staveb se nedostává a ceny rostou „do nebes“. Jsou lidé, kteří na tom dovedou vydělat a pak jsou tu tací, kteří z neznalosti či kvůli zbrklosti zbytečně tratí. Ke které skupině se přidáte vy? Ještě nevíte? Tak čtěte!
Prodeje bytů v Brně rostou
Realitní trh v jihomoravské metropoli rozhodně nestagnuje. Množství uskutečněných transakcí je v letošním roce nadstandardní a to zejména pokud jde o rezidenční nemovitosti. Rodinných domů a především pak bytů se ve městě a nejbližším okolí prodalo nejvíce za posledních pět let. A nějaká konkrétní čísla? Vezměme například novostavby. Bytových jednotek v nově realizovaných developerských projektech lidé jen ve druhém čtvrtletí roku 2021 koupili více než 500. S ohledem na velikost Brna a na potřeby jeho obyvatel se sice nejedná o nijak extrémní množství, ale ve srovnání s roky minulými jde přece jen o citelný růst. Co je však mnohem výraznější, to je růst cen zdejších nemovitostí, který lze bez nadsázky označit za dramatický. Průměrně velký byt zde totiž pořídíte zhruba o 27 % dráž než před rokem. Pokud jde o novostavby, hranice 100 tisíc Kč/m2 byla pokořena už na jaře a aktuálně jsou nové byty v průměru dražší o dalších 24 tisíc korun na metr. O mnoho levněji však není k mání ani starší zástavba.
Meziroční zdražení starších bytů ( cca 60m2 ) 2020/2021
Město | Aktuální průměrná cena v Kč | Meziroční růst |
Ostrava | 2 420 000 | 39,8 % |
Jihlava | 3 110 000 | 27,9 % |
Brno | 5 950 000 | 27,4 % |
Olomouc | 3 690 000 | 24,3 % |
Plzeň | 3 490 000 | 20,9 % |
95 000 Kč za metr čtvereční
Vlastníte v Brně byt a zvažujete jeho prodej? Pak vás jistě potěší, že dokonce už i starší bydlení se svou cenou kvapem přibližuje hranici 100 tisíc korun za jediný čtvereční metr. Aktuálně se 1m2 nabízí zhruba za 95 tisíc Kč. Za bydlení střední velikosti o nějakých 50 – 60 metrech podlahové plochy tedy zájemce celkem běžně zaplatí téměř 6 milionů! Za dva pokoje v novostavbě pak klidně milionů sedm! Pro člověka, který nemá vysoce nadstandardní příjmy či velmi slušné úspory, jde zpravidla o těžko představitelnou částku. Navzdory tomu je poptávka po brněnských bytech značná. Je totiž živena stále ještě slušnou dostupností hypoték a také zájmem movitých investorů. Pro vás coby majitele je tedy situace nanejvýš příznivá. A nikde není psáno, že to z vašeho pohledu nemůže být v dohledné době ještě zajímavější.
Kudy se vydá realitní trh?
Trápí vás otázka, zda prodat co nejdříve nebo prozatím vyčkávat? Tabulka výše může být jen malou nápovědou a ukázkou aktuální cenové hladiny. Než se definitivně rozhodnete, jestli vás podobně vysoká částka uspokojí a učiníte první kroky vedoucí k prodeji vaší nemovitosti, podívejte se na některé názory ekonomů a realitních odborníků. Zjistíte, jakým směrem se trh s nemovitostmi může v nejbližší době ubírat. Třeba vám to volbu usnadní. Co předpovídají analytici? Jak to vidí investoři, kteří skupují čím dál větší množství nově postavených bytů? A jaké jsou odhady tuzemských developerů?
Očima ekonomů a investorů
Předpovědi renomovaných ekonomů a analytiků týkající se vývoje na našem realitním trhu se zpravidla shodují v jedné důležité věci. Razantní pokles cen rezidenčních nemovitostí by mohla přivodit pouze vleklá ekonomická krize, se kterou však nikdo z nich v zásadě nepočítá. Alespoň ne v nejbližších letech. Poptávka po bytech je dlouhodobě vysoká a uspokojit se ji stále nedaří. Aktuálně ji navíc přiživuje nebývalá inflace, v jejímž důsledku se lidé snaží najít bezpečný způsob uložení svých peněz. A nemovitosti jsou v tomto ohledu vnímány velmi pozitivně. S inflací nad úrovní 6 či 7 % se navíc počítá i v prvních měsících příštího roku, takže zájem o byty zřejmě nijak zvlášť neopadne. A vyšší úročení hypoték? To povede k omezení poptávky jen částečně. Počítat je navíc nutné s faktem, že se na investice do rezidenčních nemovitostí stále více zaměřují velcí hráči. Zejména realitní fondy nakupují ve velkém a to především v atraktivních lokalitách. Obzvláště ve velkých městech typu Brna se tedy majitelé bytů poklesu cen obávat zřejmě nemusí.
Developeři to vidí jasně
Navzdory tomu, že část analytiků hovoří v souvislosti s neustálým zdražováním tuzemských nemovitostí o realitní bublině a tvrdí, že v některých regionech jsou byty předražené i o více než 20 %, developeři vidí situaci odlišně. Naprostá většina z nich je skálopevně přesvědčena o tom, že ceny porostou i v roce 2022. Co je k takovému závěru vede? V prvé řadě signály ze strany již zmiňovaných velkých investorů, kteří nadále avizují svůj zájem o nové bytové projekty. Důležitým faktorem jsou bezpochyby také zdražující stavební materiály, jejichž ceny vzrostly někdy i na násobky dosavadních hodnot. V souvislosti s tím predikuje valná většina našich stavařů další zdražování nových bytů. V jaké výši? Nejčastěji hovoří o nějakých 18 či 19 %.
Čekáním nic neztratíte
Z názorů většiny zainteresovaných odborníků vyplývá jediné. Pokud s prodejem vašeho brněnského bytu ještě několik měsíců nebo třeba i celý rok počkáte, měli byste na svém rozhodnutí vydělat. Pakliže se jejich odhady ukáží být poměrně přesnými, přinese vám to klidně o několik stovek tisíc korun více než byste za svou nemovitost mohli inkasovat dnes. Mají-li ekonomové a developeři pravdu jen zčásti a zdražování bude už jen mírné, nestane se nic horšího, než že si přilepšíte o něco méně. A riziko cenového poklesu? To se zdá být velmi nepravděpodobné.
A jak to vidíte vy? Máte z poklesu cen nemovitostí přece jen obavy?
Zdroj náhledového obrázku: eurobydleni.cz