Ovšem pro Skotsko je to národní květina
Bodláčí samo o sobě dokáže udělat pěknou neplechu a hlavně na pastvinách může způsobit i komplikace u zvířat, kdy často dochází k poškození trávicího traktu. Zkrátka je to nevítaný plevel.
To si ale nemyslí ve Skotsku, kde je bodlák národní květinou.
Kde se tam vlastně objevil?
O tom nám bude vyprávět tato legenda.
Dánští bojovníci chtěli zaútočit na skotský hrad a samozřejmě ho obsadit. Naplánovali si strategii a zvolili pro svůj útok temnou noc. Pokud by vše vyšlo podle jejich plánu, tak by se tiše a nečekaně zmocnili hradu. Ovšem podmínkou bylo překonat vodní příkop.
Přišla očekávaná temná noc a útočníci se připravili na boj. Ale ouvej jak bosky vojáci naskákali do vodního příkopu, příliš pozdě zjistili, že zde není voda, ale bodláky. Nemusím vyprávět, jak bodlák je nepříjemný a pěkně píchá. Samozřejmě bolestivý křik je prozradil a tak zůstal skotský hrad netknutý.
Na znamení velkého vítězství se bodlák stal hrdinou a tím i národní květinou.
4 komentáře u „Bodlák není vítaným hostem na zahradě a pastvinách“
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
No vida, nevěděla jsem, jak Skoti k bodláku přišli 🙂 Teď už to vím 🙂
No to je dobrý nápad! Bodlák jako ochrana před cizími vetřelci!
U nás bodláky jsou. Že krásně kvetou, to je pravda. Ale jinak bych byla raději, kdyby jsme je tu neměly.
Bodlák už jsem tady neviděla pěkných pár let, nevím, jestli v tomto kraji nerostou, nebo jak je to možné, ale je to tak. Na zahradě nemáme ani jeden a v okolí baráku taky ne.
Au au, bodlák sice píchá, ale hezky kvete a má také léčivé účinky, hlavně při nemocech jater a žlučníku. Je vhodný na křečové žíly a posiluje imunitní systém.