Rozkvetlá louka zalitá sluncem, posekaná tráva nebo čtyřnohý mazlíček. Většině lidí se spojí tyto obrazy s atmosférou plnou pohody a relaxace. Existují však i lidé, kterým úsměv na tváři nevykouzlí. Pyly, prach nebo zvířecí alergeny lidi přecitlivělé k těmto podnětům spíše rozdráždí. Proč vlastně alergie vznikají, co všechno může být alergenem a jak se při projevení alergických symptomů zachovat?
Jak vznikají alergie?
V naší společnosti množství alergiků stále roste. Existuje mnoho hypotéz, které se tento fakt snaží objasnit. V jejich hledáčku je stále větší znečištění prostředí, nadměrná hygiena nebo stres. V pozadí vzniku alergických reakcí stojí chyba naší imunity. Místo toho, aby nás chránila, se její zbraně obrací proti nám. Alergie proto řadíme do skupiny autoimunitních nemocí.
Projevy alergií
Alergické reakce v sobě zahrnují celou paletu symptomů s různou závažností. Za nejčastější a nejběžnější projevy alergií můžeme považovat vodnatou rýmu, ucpaný nos, slzící a podrážděné oči. Na kůži se alergie projevuje nepříjemným svěděním, často se přidá i červená vyrážka, v horších případech také otoky. Alergie ale dokáže poznamenat i naše zažívání a způsobovat nepříjemné průjmy. Nejzávažnější projevy jako otok v oblasti krku, dušnost a rozsáhlé otoky až anafylaktický šok mohou být dokonce život ohrožující a vyžadují rychlou záchrannou pomoc.
Nejčastější alergie
Alergenem může být prakticky cokoliv. Některé věci ale mají výrazně vyšší alergenní potenciál a vyvolají přecitlivělou reakci imunity u mnoha lidí:
-
- Pyly – Pylová sezóna přichází s prvními náznaky jara a končí až se samotným koncem podzimu. Naštěstí alergie na pyly bývají druhově specifické. Alergika tedy netrápí celou sezónu, ale v období, kdy kvete ta rostlina či strom, na který je konkrétně alergický.
- Zvířecí alergeny – Kočky, psi i další zvířata jsou zdrojem alergenů. Alergizují šupinky jejich kůže, pot, sliny, slzy nebo i moč. Z toho důvodu nejsou pro alergika vhodní ani psí a kočičí naháči bez chlupů.
- Potraviny – Potravinové alergie se často projeví zažívacími obtížemi. Není to ale nutné pravidlo. Symptomy mohou postihnout i kůži a dýchací cesty. Velmi často se potravinové alergie navíc překrývají s alergiemi na pyly.
- Slunce – Sluneční alergie se typicky objeví na začátku jara. První slunečné dny vás vytáhnou z domů a bytů. Háček je ale v tom, že pokožka po zimě není na sluneční svit zvyklá. U lidí s dispozicí ke sluneční alergii pak zareaguje tak citlivě, že se vytvoří svědící alergická vyrážka.
Léčba alergií
I když jsou alergie častými a tedy i poměrně běžnými zdravotními potížemi, jejich podcenění má závažnější dopad, než by se mohlo zdát. Protože na pozadí alergií probíhá chronický zánět, může dojít u inhalačních alergií až k rozvoji chronického astma. Navíc alergické projevy jsou velmi obtěžující.
Alergik se v 1. řadě musí vyhýbat alergizujícím podnětům. Není-li to možné, projevy alergie potlačí léky proti alergii označovanými jako antihistaminika. U závažných alergií lékař může přistoupit k specifické imunoterapii. Při té pacientovi dávkuje alergen v malých množstvích, aby se imunita postupně “učila” na podnět reagovat adekvátně a nikoliv už přecitlivěle.