S repasovanými notebooky můžete výrazně ušetřit
Repasovaný notebook může mít ve srovnání s novým modelem celou řadu předností. Co to vlastně tzv. repas je a které výhody jeho pořízení má?
Co je to repas
Repase je proces, který zahrnuje rozebrání konkrétního zařízení, stroje a podobně, jeho prohlídku a renovaci a opětovné sestavení do provozuschopného stavu. Nejčastěji se repasování objevuje u elektroniky. Projít jí tak mohou notebooky, počítače či tiskárny.
Typicky může takové zboží pocházet z prostředí velkých firem, jako jsou banky nebo pojišťovny. Tyto společnosti běžně mají smluvní závazky vůči dodavatelům technologického zázemí a dochází tak zde k pravidelné obměně stále ještě funkčních kusů.
Další možností je získat konkrétně počítače v rámci předváděcích akcí anebo se jedná o zařízení vrácená v zákonné lhůtě.
Repasování je dnes již běžným přístupem. Uvádí se, že podle odhadu studie firmy Gartner tvoří asi 10 % prodeje všech počítačů na světě stroje repasované. Jejich pořízení má celou řadu předností.
Jaké jsou výhody koupě použitého notebooku
Obecně se tímto způsobem lze dostat k počítačům nebo notebookům jednak stále funkčním, ale zpravidla i minimálně používaným. Důležitým článkem v celém procesu se stává specializovaná společnost, která tato zařízení vykupuje.
Tato firma také zajistí servis, případnou výměnu vadných komponent, kompletní vyčištění a přeinstalaci operačního systému. To je zásadní rozdíl mezi profesionální repasí a zbožím z bazaru. To žádnou technickou kontrolou neprochází a nákup je tak potenciálně velmi riskantní.
Ostatně stačí si uvědomit zásadní fakt, že běžný uživatel zřejmě nebude mít důvod se zbavovat funkčního a stále ještě dostatečně výkonného modelu. Použité notebooky z firem oproti tomu představují ideální možnost, jak ušetřit.
Právě úspora financí je zásadním důvodem, proč na koupi repasů přistoupit. Cena může být ve srovnání s novým výrobkem nižší řádově dokonce o desítky procent. Kupující je navíc chráněn před vznikem vad podobně jako u zcela nových produktů, jelikož záruka činí 12 měsíců. Najdete je např. na Eurotech.cz.
Repasování je nejen ekonomický, ale i ekologický přístup
Repasované notebooky však představují řešení nejen ekonomické, ale i ekologické. Jejich filosofie totiž do určité míry kráčí proti dnes běžnému spotřebnímu přístupu: Zboží, které si koupíte jako nové, mnohdy svou životností sotva překračuje dobu zákonné záruční lhůty.
Tím jsme nuceni produkovat stále nové a nové výrobky a vzniká tak současně i značné množství elektroodpadu. Repasování je tak z tohoto pohledu jednoznačně přívětivější nejen vůči našim peněženkám, ale i vůči přírodě.
Repasují se zpravidla značkové notebooky vyšších modelových tříd z tzv. byznys sérií. U nich se používají prémiové materiály (kov), které následně podmiňují delší životnost. Pověstný háček spočívá v tom, že pro běžného uživatele bývají za nového stavu nedostupně drahé.
A ačkoli se levný plastový notebook ve výsledku vyplatit nemusí, řadu lidí zkrátka trápí omezený rozpočet. Sáhnout jednoduše po použitém počítači tak může mít svůj smysl, jelikož dáte šanci na nový život něčemu, co už by skončilo na skládce.
Elektroodpad ve výsledku představuje značnou environmentální zátěž. Proto je významnou metou současné společnosti snaha o recyklaci. Statistiky uvádějí, že konkrétně na území Evropské unie se v roce 2016 podařilo recyklovat 4,5 milionu tun elektrického a elektronického odpadu. A k tomuto kroku můžete přispět jednoduše díky repasovanému zařízení i vy.
Zdroj fotografií: pixabay.com