Letošní rok překvapil mnoho z nás, především pak poskytovatele nejrůznějších služeb. Protože stále nenastal vhodný čas na výletování po celé České republice, měli bychom se raději věnovat jiným (bezpečným) aktivitám. Nemusíte promarnit všechen čas, který nám byl dán, sledováním filmů a seriálů, zkuste se vrhnout na seberozvoj. Co takhle vyzkoušet 4 tipy, jak se změnit k lepšímu?
Proč právě teď je pravý čas na změnu?
Mnoho z nás nyní prožívá opravdu těžké období. Některé trápí nejistota v práci, jiní dokonce musí zavírat své vybudované podniky. Vyzkoušeli jsme si velmi náročnou roli učitelů svých dětí a zavřeli jsme se doma na celé dlouhé dny. Lidé jsou unavení, otrávení a nemají čas na nic víc než udržování alespoň nějakého chodu domácnosti.
Tak proč bychom právě teď měli myslet především na sebe a pracovat na svém seberozvoji?
Protože z největších krizí, vznikají ty nejsilnější osobnosti. Určitě jste již slyšeli mnoho lidí říkat, že se museli dostat na úplné dno, aby se mohli odrazit. A přesně takový přístup bychom měli zaujmout všichni. Není lepší hledat pozitiva, oprostit se od negativních zpráv, které se na nás valí ze všech stran a zkusit z tohoto boje vyjít jako vítěz?
Navíc se blíží zima, která každý rok poskytuje všem více času, uzemnění a zklidnění tak nějak přirozeně. V zimních měsících nastává ideální čas pro seberozvoj a práci sám nebo sama na sobě.
Jak se změnit k lepšímu? 4 tipy
Pokud se tedy chcete vyjít z této těžké doby s hlavou vztyčenou a připraveni na budoucnost, máte hned několik možností, na čem právě teď začít pracovat. Vybíráme 4 tipy pro změnu k lepšímu, které vás posunou za vaším vysněným životem. Některé zaberou pouze pár minut denně, jiným můžete obětovat i hodiny, ale všechny stojí za to.
Začněte vzděláním
U vzdělávání všechno začíná. Dodává nám potřebné informace, můžeme se díky němu lépe orientovat v běžných situacích, v médiích, ale také posiluje naši paměť nebo pozornost. Způsobů, jak se vzdělávat, existuje celá řada. Je jen na vás, jaký z nich zvolíte a také především CO se chcete naučit nebo dozvědět.
Skvělým způsobem, jak trávit svůj volný čas a ještě se něco dozvědět, jsou seberozvojové (nebo jakékoliv jiné) knihy a články. Zabavíte se a ještě získáte mnoho zajímavých informací. Tomu se říká zabít dvě mouchy jednou ranou.
Mezi další způsoby, jak se vzdělávat, patří nejrůznější semináře, workshopy, kurzy a webináře. V momentální situaci zkuste využít především těch, které se pořádají online. Věřte, že máte z čeho vybírat. Investovat do svého vzdělání zaplacením některého z kurzů navíc podpoříte jejich poskytovatele, kteří to nyní nemají zrovna jednoduché.
Pokud si říkáte, že tohle všechno je hezké, ale vy se bojíte o svoji budoucnost natolik, že vám myšlenky neustále odbíhají ke stávající situaci, máme pro vás jeden tip za všechny. Zkuste získaný čas věnovat něčemu, co vás na onu budoucnost připraví. Jak to myslíme?
Mnoho lidí se nyní nachází ve velké nejistotě v oblasti práce. Pokud mezi ně patříte i vy, můžete absolvovat rekvalifikační kurzy, které vám zajistí lepší pozici na pracovním trhu. Existují profese, kterých se současná krize příliš nedotkla a práci mají jistou téměř pořád. I v takových oborech se lze rekvalifikovat a to i bez předchozích zkušeností v oboru. Vybírejte z rekvalifikačních kurzů účetnictví, online marketingu nebo třeba personalistiky. Zajistíte si tak v době ekonomické krize skvělou výhodu a posílíte i svoje sebevědomí.
Také můžete vyzkoušet vzdělávat se pomocí různých stáží nebo pokračovat vylepšením vašich jazykových dovedností.
Vystupte z komfortní zóny
Velmi rádi se v ní nacházíme všichni, protože nám v ní nic nehrozí a cítíme se pohodlně – komfortní zóna. Skutečnou změnou k lepšímu je však její překonávání. Zkuste si rozšířit svoji komfortní zónu. Pro každého to může znamenat něco jiného, jelikož pro každého z nás se jedná o odlišnou míru pohodlí.
Pro někoho tedy může být velkým vystoupením z komfortní zóny promluvit před velkým počtem lidí, někdo si nerad říká o pomoc a jiný zase překoná svůj komfort, když si jde zaběhat do lesa.
Zamyslete se nad tím, co pro vás znamená opuštění této zóny a zkuste udělat alespoň malý krůček ven z ní. Postupně dokážete dělat větší a větší a tím se stanete odolnější vůči stresu, nástrahám života i nepříjemným situacím. Vyzkoušejte například:
● studenou sprchu/otužování – ledová voda je pro mnoho lidí opravdovým oříškem, přitom přináší tolik benefitů. Upevňuje zdraví, na chvíli se ponoříte opravdu jen do sebe, začnete lépe dýchat apod.
● trénujte mluvený projev – můžete začít před zrcadlem a teprve poté ve společnosti.
● překonávejte své limity ve sportu – cvičíte každý den půl hodiny? Zkuste překonat své limity a přidat ještě deset minut navíc, uběhnout o kilometr více nebo přidat u každého cviku dvě opakování. Uvidíte výsledky.
● udělejte přesně to, co neradi děláte – to je nejlepší a univerzální způsob, jak rozšířit svoji komfortní zónu.
Upevňujte své zdraví a imunitu
Na zdraví opravdu nejvíce záleží. I v zimních měsících můžete to své upevňovat a posilovat také svoji imunitu. Zkuste si každý den najít půl hodinu jenom pro sebe a věnovat se svému tělu i mysli, protože spolu tvoří nerozlučnou dvojici.
Vyzkoušet můžete opět studenou sprchu, kterou jsme již zmiňovali výše. Základem zdravého těla je samozřejmě vyvážená strava bohatá na zeleninu, vlákninu a bílkoviny. Stravu doplňte o pravidelný pitný režim, který je důležitý i v zimních měsících, ne pouze při letních radovánkách.
Nepodceňujte kvalitní a dlouhý spánek (minimálně 8 hodin denně). Zasportujte si a vyrazte do přírody na čerstvý vzduch. Pro vaše zdraví je také důležité budovat kvalitní mezilidské vztahy.
A nezapomínejme ani na vaši mysl, kterou můžete posilovat pomocí detoxu od médií, meditací nebo jógou a filtrací negativity.
Vyzkoušejte něco nového
Změnit k lepšímu se můžete také pomocí nových aktivit a činností, které vyzkoušíte. Najděte si nový koníček nebo se zapojte do nové komunity lidí. Například na Facebooku můžete hledat různé zájmové skupiny a spojit se tak s lidmi se stejnými koníčky a zájmy.
Nové hobby vám procvičí mozek, zabaví vás a kdoví, třeba z toho vznikne nový pracovní nebo osobní projekt, který vás posune dál. Za zkoušku to určitě stojí.
Máte nějaké další tipy, jak na změnu k lepšímu. Podělte se s námi v komentářích níže. Rádi se společně posuneme zas o kousek dál.