Hledáte fantasy příběh, který by pohltil nejen vaše děti, ale i vás? Jedním z horkých tipů je debut spisovatelky Marcely Soukopové Boží slza. Hlavní postavou malá holčička, stvoření Boží slzou, která prožije putování rozmanitými světy plné dobrodružství a překvapení. V následujícím rozhovoru se dozvíte, jak kniha vznikala i jaké má autorka další plány.
Za jakých okolností přišel impuls napsat vlastní knihu?
Tou myšlenkou jsem se zaobírala docela dlouhou dobu, ale vzhledem k pracovnímu vytížení mi nezbýval čas. Konečným impulzem byl odchod na mateřskou dovolenou, kdy jsem měla více času si vše řádně promyslet, a tak to tedy vše začalo.
Co byste o svém debutu Boží slza prozradila?
Boží slza, která se promění v lidské dítě je hlavní postavou mojí knihy, proto tento název. Hlavní hrdinka společně s jejími přáteli prožívá nečekané situace, kdy vše nevypadá tak, jak tomu ve skutečnosti je. Navštíví společně čarokrásná místa plná nástrah a kouzel. Kniha má velmi poutavý, napínavý děj, vždy s překvapivým koncem. Čtenář se tedy může při četbě této knihy naplno ponořit do světa fantazie.
Proč jste se rozhodla právě pro dětské fantasy?
Asi proto, že mám k tomuto žánru velmi vřelý vztah. Dětské fantasy je blízké nejen dětem a při tvorbě se spisovatel nemusí držet žádných reálných faktů či skutečností a může tak naplno dát prostor své fantazii. Není ničím omezován, a to je věc, která mě prostě baví.
Jak celý příběh vznikal a kolik zabralo jeho zpracování času?
Jak jsem již uvedla, knihu jsem začala psát v době, kdy jsem byla na mateřské dovolené. Asi jako je tomu u každé knihy, na začátku všeho musí být vždy nápad, myšlenka. Knihu jsem psala většinou večer, když jsem měla chvilku klidu. Někdy jsem napsala i dvě kapitoly za den a pak byly dny, kdy jsem nenapsala vůbec nic, protože mě zkrátka nenapadalo, jak v příběhu dál pokračovat tak, aby to bylo pro čtenáře co nejzajímavější a zároveň to splňovalo moji představu o tom, jakým směrem by se měl děj dále posouvat. Knihu jsem psala něco málo přes půl roku.
Co píšete v současné době a jaké máte tvůrčí plány do budoucna?
V současné době pracuji na dvou knihách. Ještě si nejsme úplně jistá, které z těch dvou dám přednost a budu se jí naplno věnovat. První je určena ženám, kde popisuji jedno nezdařené manželství hrdinky, která se s odstupem času vrací k jednotlivým zásadním událostem v životě a vyjadřuje se k tomu, jak to prožívala tehdy, a jak to vidí dnes. Další kniha je opět dětské fantasy, ale s naprosto odlišným dějem i postavami, nejedná se o pokračování knihy Boží slza.
Máte nějaké literární vzory?
Tak z českých spisovatelů je to určitě Karel Jaromýr Erben, Božena Němcová, Bára Nesvatbová a Michal Viewegh. Mezi další moje oblíbence patří Edgar Allan Poe, Daniel Defoe, Walter Scott, Oscar Wilde, Jane Austenová, Joanne Rowlingová.
Máte pro psaní nějaký rituál, oblíbené místo nebo čas?
Samozřejmě bych na tuto otázku nejraději odpověděla tak, že mám srub u krásného jezera uprostřed lesa s výhledem na průzračné jezero a vždy, když se posadím do mého oblíbeného křesla, vezmu si svůj notebook a začnu psát. Ve skutečnosti je tomu tak, že píši, pokud mi to práce a čas dovolí. Většinou píši po večerech, nebo ve volných chvílích, popřípadě začnu psát ihned, pokud mne momentálně něco napadá, a je pro to momentálně vhodná příležitost.
Jaký je Váš vztah k e-knihám z pohledu čtenáře?
Myslím si, že mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak úžasnou příležitost nám přináší dnešní doba, kdy můžeme prakticky kdykoli při jakékoliv příležitosti číst knihy – např. v telefonu na cestách apod., což dříve nebylo možné. Museli jsme si zkrátka knihu vzít s sebou, a pokud jsme ji zapomněli, tak jsme prostě měli smůlu. Určitě toto velice oceňuji. Myslím si, že e-knihy jsou naprosto úžasná možnost, jak pro začínající spisovatele, tak především pro čtenáře. Tito se mohou velice rychle zorientovat v nabízených knihách, a pokud je nějaká zaujme, mohou okamžitě začít s její četbou, bez toho aniž by museli někam chodit. I cenově jsou e-knihy velice výhodné, určitě jsou podstatně levnější než je tomu u klasicky tištěných knih a samozřejmě nezabírají žádné místo a určitě se na ně nebude prášit, poté co je odložíme do knihovny.