Šicí technika se udržela od paleolitu až do dnešní doby
Víte o tom, že ruční šití je technika, která byla pravděpodobně známa již v době paleolitu?
Archeologické nálezy dokazují, že tehdy se k šití využívalo kostěných jehel a jako nitě sloužily zvířecí šlachy, případně rostliny.
V oboru šití existoval celý postupný vývoj, který od používání kostěných nástrojů přešel ve strojové šití. Samozřejmě, velká technická revoluce a využití elektrického proudu předznamenaly začátek obrovského boomu sofistikovanějších šicích strojů než těch, které vynalezli průkopníci Thomas Saint, Josef Madersperger a Elias Howe v 18. století.
Již malé děti vědí, že pomocí stehů se dají spojit kusy látky, kůže a kožešin
Na šití je výhodné, že steh se dá jednoduše vypárat a vytvořit nový. Při ručním šití provlékáme jehlu s nití z jedné strany na druhou. Kdežto při šití na stroji se nejčastěji využívá systém prohození spodní a vrchní nitě. Šicí stroj je zdatný a hojně používaný pomocník v obuvnictví, krejčovském řemesle, brašnářství. Ruční stehy používají například chirurgové.
Šití není jen o spojování látek a dalších materiálů
Nitěmi se dají obrubovat okraje, aby se netřepily, přišívat knoflíky, ozdoby, nášivky, případně zašívat a látat díry na látkách.
Samostatnou kapitolou, která posunula šití na další “level“, je vyšívání
Ruční výzdoba deček, krojů, doplňků a různých domácích textilií byla od pradávna důležitou součástí mnohé vesnické a měšťanské zábavy. Zimní večery i letní rodinné či sousedské klábosení bylo doplněno umným zhotovováním vyšívaných tkanin šikovnými ručkami mladých dívek i zkušenými prstíky starších žen.
Dnes toto řemeslo nejenže přetrvává, ba naopak se jeho popularita stále zvyšuje. Avšak ruční práci nahradil profesionální šicí stroj nebo vyšívací stroj v mnoha variantách a dokonce i kombinacích.
Předním dodavatelem jednoduše ovladatelných strojů je firma s příběhem – Brother.
Jeden komentář u “BROTHER – šití versus vyšívání”
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Šicí stroj doma mám, nový i starý po babičce, která byla švadlena, vyučená u Melantricha v Praze. Dřív jsem šila docela hodně, když byly děti malé, hodně šatičky nebo i oteplovačky na zimu. Hodně jsem i vyšívala různé dečky, ubrusy. Ruční práce mě bavily, pletení, háčkování taky. Teď už to nedělám, na všechno jsou stroje, i na to vyšívání. Ale stejně se ruční práce stále cení víc.