Chcete se dostat do kondice a zlepšit svoji postavu?
Až 80 % úspěchu spočívá ve správné stravě. Bez vyváženého a pestrého jídelníčku se daleko nedostanete. Dobrou zprávou je, že začít se zdravým stravováním není nic složitého. Pomůže vám k tomu například těchto 5 tipů.
Začněte postupně
Nejhorší jsou ukvapené začátky, kdy se rovnou po hlavě vrhnete do šíleně drastické diety. Tudy cesta rozhodně nevede, protože tělo bude v šoku a místo shazování přebytečných kil se bude snažit přežít těžké období. Mnohem lepší strategii je pozvolné aplikování drobných změn. Jde například o nastavení pravidelného režimu v jídle, sledování dostatečného příjmu bílkovin a začleňování zeleniny.
Přijďte na chuť novým jídlům
Řada lidí se nechce pustit do hubnutí, protože se bojí, že přijdou o svá oblíbená a chutná jídla. Jenže není tomu tak. Chce to jít na věc chytře a pustit se do experimentování v kuchyni. Vyzkoušejte sílu bylinek a přírodního koření. Naučte se ozvláštnit zdravé recepty pomocí svých oblíbených věcí a jistě zjistíte, že to jde i bez zbytečného přebytku kalorií.
Myslete na zdraví svých střev
Ve stravě je potřeba přijímat přiměřené množství vlákniny. Známe rozpustnou a nerozpustnou vlákninu, přičemž druhá varianta je nesmírně důležitá pro zdravý zažívací trakt. Přátelské bakterie se totiž starají o důležitou rovnováhu. ve střevech dokonce sídlí celá jedna třetina imunitního systému. Snažte se konzumovat co nejvíce zeleniny, ovoce a zdravých obilovin.
Zařaďte superpotraviny
Jsou bohaté na minerální látky a vitamíny. Tělo se vám za ně odmění správným fungováním. Superpotraviny se právem těší dobrému jménu, protože jsou bohaté na nutričně prospěšné látky. Zařazujte je do jídelníčku ideálně v období diety, kdy hrozí, že může chybět některý ze stopových prvků. Podívejte se, jaké zdravé a dostupné superpotraviny by neměly chybět ve vašem jídelníčku.
Zdravější alternativy s menším počtem kalorií
Řešením není vynechat všechny sacharidy, ale nahradit je výživnější variantou s menším počtem kalorií. V článku o zdravějších variantách příloh najdete spoustu možností, jak si zpestřit jídelníček a ještě udělat něco dobrého pro své tělo.
Více informací o zdravém stravování a sportu najdete na internetovém magazínu Realfitness.cz.
5 komentářů u „5 tipů, jak začít se zdravým stravováním“
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Vepřové sádlo je zdravější jak všechny oleje, které znám. Kromě olivového samozřejmě.
Podle mne není vůbec nutné drasticky měnit jídelníček, pokud tedy máme v jídle zastoupeny všechny složky potravin. Ono opravdu i ten bůček může být, když ho někdo nemá na stole každý týden. Dietologové a “američtí vědci” už přišli na to, že máslo, vejce a jiné dříve zatracované potraviny jsou vlastně velmi zdravé. Takže v podstatě člověku, který nemá nadváhu ze zdravotních potíží (například nemocnou štítnou žlázu či klouby v háji), by mělo stačit zmenšit porce, zvýšit pohyb a snažit se optimisticky koukat na svět. Ach jo.Tak honem, musím si jít zacvičit a přilepit úsměv na tvář 🙂 A kilo bude dole 🙂
Přilepit úsměv na tvář 🙂 :-), to se mi líbí. Já to sice nepotřebuji, mně stačí málo k úsměvu a smíchu, ale ten můj je spíš “takový vážný” – haha, nejlíp řečeno, tomu bych to nalepila hned…. hihi
Jinak porce zmenšené mám dávno, na rotopedu jsem dojela “až do Atén” 🙂 a optimista jsem asi od narození. No – a co … bůček nejím a stejně jsem ženská “krev a mlíko” …….doufám, že jsem vás aspoň některé pobavila :-).
No jo, když pro někoho je zdravá potravina i bůček :D.
Já si myslím, že každá rodina má své a i kdybych se jim snažila sebevíc tlačit zdravé jídlo, stejně si dají něco sami.
Každý má své tělo nastaveno na určené nesení svých kil :-). Někdo může sníst co chce a nic se neděje. Někdo se snaží jíst málo, a je nu to stejně houby platné. Pomůže jen sníst denně tolik kalorií, aby se stačily za den “spálit”.